Ana içeriğe atla

mim: sorular, sorular.

idealleri olupta başarılı olan insanların hayatlarını çok merak ettiğim halde, araştırmadım hiç. hayallerini gerçekleştirme fırsatı olduğu halde, hayatta yaşama amacı kalmaz diye hayallerini gerçekleştirmeyen insanın bir hikayesini biliyorum. az önce aklıma bir şey geldi, twitter'a da yazdım:
"ben gidiyorum, blogu kapatıyorum." dediğim zaman "gitme" diyecek birileri var olana kadar yazacağım. sonra ne yaparım bilmiyorum.
gerçekten, ondan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. bir amaç, bir hayal, bir hedef peşinde koşmam gerekiyor ama koşmuyorum ya, o yüzden kendimden nefret ediyorum.

her neyse, konu arifin manchester'a attığı gol değilken birden bire kendimizi orada bulmamız çok şaşırtıcı oldu. şimdi asıl konuya dönebiliriz. en sevdiğim, canım, cicim bloggerlarından melodram beni bir yazıya mim'lemiş. hadi, cevaplayalım.

soru 1: mantığın mı, yoksa duyguların mı ön plandadır?
mühendislik okuyan bir insana sorulacak en yanlış sorulardan birisidir sanırım bu. sivas'ta, cumhuriyet üniversitesinde jeoloji okurken fizik hocasıyla bir öğrenci tartışmaya girmişti. hoca, fiziksel formüllerle her şeyi açıklıyor ve doğru cevabı veriyordu ama bir öğrenci tatmin olmamış olacak ki: "hocam, mantıklı değil bir kere yahu. 10 santimetre olamaz." diyordu.

o anda fizik hocası sert bir tepki olarak: "mantık mı? felsefe mi lan bu? görmüyor musun fizik!" demişti.

o zaman kafam yerine geldi, hayatta hep "mantığın geçerli olduğu yerde mantık, duyguların geçerli olduğu yerde duygular." demeyi öğrendim. kısacası, özet olaraktan: mantıklı duygusallık diyebilirim. garip bir terim tabi.

soru 2: insanlar neden mutlu değiller? niye gözlerinin önündeki mutlulukları görmüyorlar ve şükretmesini bilmiyorlar?
böyle bir soru için hazırladığım, beynimde sürekli var olan bir replik var: "bu kadar insan yalnızken, neden bu kadar insan yalnız?". mutluluğun cevabı burada aslında. insanlar mutlu olmak adına adım atmıyorlar, yalnızlıktan kurtulmak için hiçbir şey yapmıyorlar. sadece olmasını bekliyorlar ve sonuç olarak olmuyor. birileri adım atmadığı sürece, olmayacakta.

insanlar, sadece yakınmayı biliyorlar aynı benim gibi. yaz aylarında kapılarının önüne bir kova su koymaları gerekiyorken, koymak yerine twitter'dan insanlara duyurarak sosyal sorumluluklarını yerine getirdiklerini zannetme gibi bir şey bu. arada sırada facebookta gezerken mutlaka rastlamışsınızdır, "yalnızım" yazan onlarca insanı tanıştırmaya çalıştınız mı hiç? ben çalıştım.
yalnızım diyorlardı, yalnız gibi gözüküyorlardı. ben de insanlık görevi olarak araya girip onları tanıştırdım. konuşmaya başladılar. sohbet etmeye başladılar. aradan bir süre geçti, birbirlerinden sıkıldılar, tekrar yalnızlaşmaya başladılar. tekrar yalnız oldular.
mutluluğun en baş sorunu yalnızlık bence. yalnızlığın güzel bir şeymiş gibi, övünerek anlatıldığı bir toplumda insanların yalnız olmasına şaşırmıyorum aslında. insanlar yalnızlığı bir çözüm yolu olarak görerek, mutsuzluğa adım atıyor aslında. ama çok uzun bi konu bu, buraya yaz yaz bitmez.

soru 3: çok para harcayıp, keşke almasaydım ya da harcamasaydım dediğin bir şey var mı?
hayır yok. sadece "keşke zamanında para biriktirseydim." diyorum.

soru 4: haklı olduğun bir konuda kendini savunur musun? yoksa susmak adalet mi dersin?
susmak, bence "cevap veya adalet" değil, çoğu zaman çaresizliktir. siz ne kadar karşıdaki insana karşı cevap vermek için susarsanız susun, karşıdaki insan için cevap olmayacaktır bu. o yüzden, haklı olduğum bir konuda kendimi her türlü savunurum.

ama kime göre, neye göre haklıyım; orası da tartışmaya göre açık.

soru 5: tok gözlü müsün, yoksa her şeyim olsun diyenlerden misin?
işin aslı, bu konuda kendime pek güvenemiyorum. ilk başlarda "sadece yazı yazmak istiyorum, bana bir netbook yeterli." diyordum. daha sonra grafik tasarımları yapmaya başladım, daha büyük bir bilgisayara ihtiyacım oldu. o yetersiz gelirse, daha büyük bir bilgisayara ihtiyacım olur büyük ihtimal.

tok gözlü olamadığım bir kaç konu var sadece. bilgisayar bunlardan birisi, telefon da öyle. teknolojik malzemelerin çoğunda öyleyim. zaten 6 yaşımdan beri bilgisayar ile büyüdüğümden dolayı, böyle şeylere merakımın olmasını da gayet doğal görüyorum.

mimlediklerim: melodram gibi, ben de ahu dudusu mimliyorum. çifte baskı yapalım da cevaplamadan edemesin diye düşündüm. yanına bir de "pişman değil şişman" gelsin. hatta üzerine de kurukuleta gelsin.

Yorumlar

 1. Mimlerin hakkını veren adam: ''odunluzıkkım.''

  YanıtlaSil
 2. Arselice de "Göndersemmiiii göndermesem mii bi muallakta kaldım yaparlarmı ki?" demiş bu mim için bana. Melo ve seninle birlikte etti 3. Belki görmediklerim de vardır. Artık yazmak farz oldu :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. e bu kadar ısrara dayanamayıp yaz artık bence ahu dudusu :) lütfen ama.

   Sil
 3. Teşekkür ederim, sorularına cvp verdim şimdi:)Güzel sorular:)

  YanıtlaSil
 4. dur ben şimdiden bloğunu kapatmayı düşünüyosan gitme diyim. gitmeeğ! çünkü ben daha yeni geldim. bi gezip görüp neler yapmışsın bakmam lazım. arada böyle bencilliklerim vardır.

  cevaplar da süfermiş. bu kadar insan yalnızken neden bu kadar insan yalnız? çünkü aslında hepimiz kaybedenler kulübünün birer üyesiyiz. bazılarımız çok kazançlı gibi gereksiz kibirlere giriyo; hepsi bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldin semma :) teşekkür ederim gitme dediğin için, büyük bir moral kaynağı oldu şu an.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…