ben bir odunsam eğer.

seslerin tükendiği yerde, sessizlik başlar. ışığın olmadığı yer karanlıktır ya da iyiliğin olmadığı yerde kötülük devreye girer. kusura bakmayın, "duygu'nun olmadığı yerde duygusuzluk başlar." diye bir espri yapmak istiyorum ve sizin de "hangi duygu?" diye devam ettirmenizi istiyorum. lütfen, bu iğrençliği yapalım.
bazen, çoğu insanın benden beklemediği bir şeyi yapar ve düşünmeye başlarım. ağaçların, odunların kalbi, hayal etmediğin sürece yoktur. rüyalar güzeldir ayrıca, ama heves kıran bir yazar "rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu, uyanmaktır." der. ve hiçbir bilim adamı, duygusal yönden kendini kötü hisseden insanın midesindeki ağrıyı araştırmamıştır herhalde. ya da ne bileyim, insanlar yağmurları çok severler ama yağmur damlalarından kaçarlar. çok sevdiği oyuncağını camdan aşağıya atan çocuklar gibi.
karışık düşünceler, başka karışık düşüncelere yol açar. herkesin aynı olduğu bir yerde, aykırıysanız eğer çok fazla tepki alırsınız. zaten, herkesin aynı olduğu bir yerde sıradanlık söz konusudur. sıradanlıkların arasında sıra dışı bir birey olarak yaratıldıysanız eğer, merhaba. otur, bir çay içelim.
kimi insanların kalpleri yara doludur, yapıştırmak için yarabandı kullandıklarını söylerler. kimileri içinse kalp, sadece kan pompalama görevini yapar. "bir insanın kafasına vurduğunuzda, binlerce hücresini öldürürsünüz" der bilim adamları. peki, bir duygunun oluşması için kalbe ihtiyaç var mıdır? yani, ben bir odunsam ve kalbim yoksa eğer; nereden geliyor bu mide ağrısı? beynimin bana bir mesajı olmalı. zaten, olur bazen böyle. insan kendi kendiyle konuşur. beynin sağ'ı "dur" derken, sol'u "durma" der. ya da duygularla dolu bir kalbin sağ'ı "sev" derken, sol'u "sevme, sonunda ne olacağını biliyorsun." der.

insanlarda var zaten bir şeyler. ne bileyim işte, ufak ufak çelişkiler, kendisiyle kavgalar ve karar verememeler falan. dünyayı yuvarlak olarak bilirsin mesela, taa ki biri gelip "hayır, geoit" diyene kadar. insanları, çok seversin mesela. taa ki biri gelip "kalbimdeki yaraları yapıştırmak için yarabandı kullanıyorum" dedirtene kadar.
beni de çok sevebilirsin mesela, taa ki tanıyana kadar.
bir insanı görmeden, sadece yazdıklarını okumanın en güzel tarafı; onu istediğin gibi hayal edebilmektir. beni tanısaydın, beni görseydin ve suratıma bakıp sadece bir kaç dakika sohbet etseydin eğer, "bu yazıları benim yazmadığımı düşünürdün." beni tanımıyorsan, beni görmüyorsan ve suratıma bakmadıysan eğer dünyanın en şanslı insanı sayılırsın. kendimi övmek için söylemiyorum, daha çok seni övüyorum. 
suratımda çizgiler çıkmış, aynalara baktıkça görüyorum. yaşım mı büyüyor, yoksa çok mu gülüyorum?
sorular sorulur her zaman. cevabı olmayan sorular vardır, kimilerinin ömrü cevabı arayarak geçer. bazense cevabı bilindiği halde sorulan sorular vardır. yalnız mıyım? boşlukta mıyım? birine ihtiyacım var mı? sorular her soru, başka bir soruyu da açar bazen. yalnızsın odunluzıkkım, ama nasıl? boşluktasın odun, ama nasıl? ve birine ihtiyacın var, ama nasıl?

yalnızlıklar türlü türlüdür. boşluklar da öyle. insanlar çok iyi bilir, kalabalık arasında yalnız olmayı. konserin en güzel, en heyecanlı yerinde şarkılara çığlıklarla eşlik ederken birden boş bulunmayı. ve insanlar çok iyi bilir boşlukları. bazıları ürer, bazıları sadece öper. bazılarının boşluğu çok farklıdır. derinlerde, midenin tam içinde. daha derinde. çok, çok derinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara