Ana içeriğe atla

kişisel: diriliş ve ölüş.

küçükken, yanlış olmasın yaşımı hatırlamıyorum. psikiyatriste gittiğimizde "gençlik psikolojisi" deyip başından attığı, aşırı derecede paranoyak olduğum zamanlardı işte. "yolda, birilerinin beni keskin nişancı tüfeği ile öldüreceğini düşünüp sağa sola bakıyorum." dediğimi hatırlıyorum psikiyatriste. o ise sadece ailem ile kavga ettiğim kısmı alıp "gençlik psikolojisi" demişti, hatırlıyorum.

bir akşam, yapmadığım şeylerden birini yapıp uyumaya karar vermiştim. gece, rüyamda babamı görmüştüm. bir arabanın arkasına bindiriyorlardı, babam bana son kez bakıp "oğlum, insanlara sahip çık." diyordu. sonra, araba hareket ediyordu. babam, arabanın arka camından bana bakıyordu. "gitme! baba bırakma beni!" diye hıçkıra hıçkıra ağlıyordum. "gitmeeeee!" diye bağırıyordum. sıçrayarak uyanmıştım, gözyaşları içerisindeydim.

rüyamın etkisi haftalarca sürmüştü, ama kimseye bir şey diyememiştim.

rüyamın etkisi henüz geçmemişken, babamın saraycık tarafına arsa bakmaya gideceğini öğrendim. ankarada, saraycık dendiğinde herkes bilir. her türlü pisliğin döndüğü, insanların sallama satırla gezdiği bir yerdir. bir gün yanımıza bir araba yanıştı, babamla selamlaştılar. o zaman arsaya gideceklerini söylediler işte. söyleyen adamlara baktım, gözüm tutmamıştı. onlarla gitmek istediğimi söyledim. onlarla gittim.

bir şey olsa bile, küçücük bedenimle babamı kurtarabileceğimi düşünüyordum. çünkü babalar, her küçük çocuğun gözünde kahramandır. babalar asla ölmez. babalar, tektir.
dünya küçük ve zaman çok hızlı ilerliyor gerçekten. ben böyle bir çocuktum, büyüdükçe aileme göre aslımı kaybettim. aslında, yanlış düşünüyorlar, yanlış biliyorlar. sadece, ben kendimi anlatamıyorum ve onlar da doğal olarak anlamıyorlar. zaten her sorun da burada başlıyor.
annem, her televizyonda haber izlediğinde sinirleri ve morali bozulurdu. hatırlıyorum. futbol izlerken yere düşen futbolcuya "oyyy, canı yanmıştır. yazık." derdi. trafik kazasında kaza geçirmiş insana da aynı tepkiyi verirdi. "allahım, yardım et." diye eklerdi sonuna.

ben, acı çeken insanlardan taraf olmayı hep annemden öğrendim. çünkü anneler, her küçük çocuğun gözünde melektir. melekler asla ölmez. melekler, hiçbir insanın kötülüğünü istemezler.
büyüdükçe kişiliğim yerine oturdu. küçükken, hiç fark etmediğiniz şeyler bile kişiliğinizin oluşmasına yardımcı olurlar.

şimdi, buradan olayı nasıl "ben, ne akpliyim, ne chpli, ne bdpli, ne mhpli, ne komünistim, ne işçi partili. ben sadece insanım." kısmına getireceğimi bilmiyorum aslında. ama, bir şekilde getirmeliyim.
hayatımda ilk defa eyleme katıldım. daha önce televizyondan izlediğim eylemleri gördüm ve eylem yapmaktan nefret ederim aslında. bana göre eylemler daha yaratıcı olmalıydı ve daha insanlara hitap eder şekilde olmalıydı.

normalde her eylemde işçi partisi olur, komünist partisi olur, o olur, bu olur. hayatımda ilk defa "partili olmayan eylem" duyduğumda çok şaşırdım. bir sabah yurtta "kyk uyuma, direnişe sahip çık." sesleriyle uyandım. sabah namazı saatleriydi. "ne oluyor?" diye facebook'a göz attım. karşıma ilk olarak: "camiide sabah namazı kılan arkadaşlara saldırı olmasın diye, alevisi, dinsizi nöbet tutuyor." diye bir şey gördüm.

biraz geriye gittim. "bundan 2 sene önce birbirini kesen bursaspor ve beşiktaş taraftarlarının birbirlerine sarıldıklarını" okudum. daha 1 ay önce birbirini öldürdü diye kavga eden galatasaray fenerbahçe taraftarının, beşiktaş taraftarının beraber çekildikleri fotoğrafı gördüm. yıllardır bir araya gelemeyen göztepe ile karşıyaka taraftarının kardeş kardeş takıldığını gördüm. ülkücünün kurt işareti, devrimcinin yumruğu, barış isteyenin işaretinin bir arada olduğunu gördüm.

insanları seviyorsanız eğer, böyle bir şey gördüğünüz zaman insanlığın ölmediğini düşünüyorsunuz.

polislerin saldırılarını okudum, polise atılan taşları da okudum. ilk başta hiçkimsenin tarafında değilim, ama sonra yere 45 derecelik açıyla atılması gereken biber gazlarının insanların yüzüne sıkıldığını izledim. yoldan, sadece masumca eve giderken polisten dayak yiyen insanların videolarını gördüm. yere düşen kadına 10 kişiyle saldıran polis gördüm.

bunların hepsini gördüğümde, annem aklımdaydı. kim olursa olsun, birinin kafasına biber gazı gelse, gözü çıksa annemin tepkisi "yazık, canı acımıştır." olurdu. annem, bir kadına 10 kişinin saldırdığını görseydi de aynı tepkiyi verirdi.

ben, insanların gözünün çıktığını görünce dayanamadım.vurulduğunu görünce dayanamadım. benim insanlığım, bana öğretilen insanlık hiçbir insanın işkence çekmesine yetmezdi çünkü. ben de eylem yerindeki insanların, doktorlara nasıl ulaşabileceğine rehberlik etmeye çalıştım. polisin olmadığı yerleri söylemeye çalıştım.

insanlara kuralları hatırlattım. "polise taş atmak yok! ırkçılık yok! faşizm yok! küfür yok! zarar vermek yok!" dedim.
ama, bilmiyorum işte. keşke beni anlasalardı. keşke üzerime hemen gelmeselerdi. şimdi suçlanan, ailedeki en sevilmeyen çocuğum ben.

para falan umrumda değil. parayı bir türlü bulurum, gerekirse işe girerim. ama insanın yanında ailesi olmadığında dünya biraz garip oluyor.

gerçi, beni anlamayanlara da hak veriyorum. ben, garip bir insanım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…