mektup: kaçıncı yaş günü, saymadım.

yirmi birinci senem bitti. yirmi ikiye girdim. yirmi bir kez ölmüşümdür belki, yirmi bir kez tekrar dirilmişimdir. mutlu senelere, huzurlu senelere, beraberinde gelecek onca mutluluk dolu senenin şerefine içelim sigaramızı bugün. siktir et kaybolmayı falan, işte buradasın. umutsuzluksa umut yaralım, çaresizlikse çare yaratalım ama ne olur, son kez iyi bakmayı bilelim hayata. 
bak, yeni gelecek seneler adına mutlu olalım bu sene. fakirlerin bile yiyecek ekmeği vardır inan. afrikada ne kadar aç varsa, avrupada o kadar tok vardır. hepsinin şerefine içelim bu sene sigaramızı. hepsinin şerefine atalım dumanımızı ve bir kez olsun "olsun be! mutsuzsak ne olmuş, mutlu olmak zorunda değiliz ya." diyelim yine. "yalnızsak yalnızız, yalnızlarla bir olur kalabalıklaşırız" diyelim yine. 
ama korkmayalım. tüm şerefsizliğe inat, şerefine içelim sigaramızı. zayıf düşelim, kalkalım sonra. biz ne düşüşler gördük, ne kalkışlar gördük. son kez bile olsa, son otuz dakikamız bile olsa yirmi dokuz dakikanın varlığıyla kalkalım. öleceksek, bir dakikalık olsun. belki de bir saniyelik. ama ne olursa olsun, büyüyelim işte. 
zaman geçtikçe büyümek zorundasın. küçük kalmakla olmaz bu işler, küçüklerin büyük hayalleri vardır. küçüklerin hayalleri gerçek olmaz. büyüyüp, gerçek hayaller kuralım ve her gerçekleşen hayalin şerefine içelim sigaramızı. bir kez olsun, bir doğum gününde pozitif bakalım hayata. "benden adam olmaz" demeyelim, olacak. olmak zorunda. 
bu gün yirmi iki oldum. kim bilir, yirmi bir kez ölmüş ve yirmi bir kez doğmuşumdur. tam yirmi bir kez bıçaklamışımdır kendimi göğüs kafesimden, yirmi bir kez nefes alacak ufak bir delik bulmuşumdur. yirmi bir kere kalp yarasını bantlamışımdır da, hayatta kalmışımdır. ne bir doktor, ne bir hemşireyim ben. ama olsun ulan, yirmi bir kere... tam yirmi bir kere ölmüş ve yirmi bir kere doğmuşumdur ben. 
güçsüzsem güçsüzüm. yalnızsam yalnızım ulan. ama son bir kere, ne olursun en azından son bir kere deneyelim. yalansa yalan söyleyelim. kim bilir, yirmi bir kere kandırmışımdır kendimi. ama gel hadi, yirmi ikinci kez kandırışımızın şerefine içelim sigaramızı bugün. 
hadi, gel. yapalım şunu. intiharı silelim aklımızdan. ölümü silelim. başkalarına emanet edelim kanserli beyin hücresi dolu hayalleri. farklı farklı ölüm senaryolarını bir köşeye bırakıp son bir kez yaşam senaryosu kuralım kendimize. yeni senaryomuzun şerefine de yakarız bir sigara. ama, ne olursun yapalım şu işi. 
bilirsin beni. yirmi bir kez ölmüşümdür ben. yirmi bir kere doğmuşumdur. yirmi ikincisinde ölmeyelim hadi. kahveyse kahvesini yaparız, olmayan paramızın şerefine içeriz sigaramızı. hadi be oğlum, ağlatma beni. yeni bir başlangıç yapalım da, değiştirmeyelim kendimizi. adımız kalsın aynı, gitmeyi hep denedik çünkü. gittik, uzaklaştık da değiştiremedik hiçbir şeyi. 
ters bir şey yapalım da, kalalım bu sefer. belki de değişir bir şeyler ve sırf o ufak umudun şerefine içeriz sigaramızı. hadi, son kez. yapalım şu işi.

1 yorum:

Bu Blogda Ara