Ana içeriğe atla

saçmalattirik: oksijen'in hikayesi.

bilgisayar ses çıkarıyor, moralim bozuldu. sabah olduğunda kurbanlar kesilecek, canım acıyor, ben de bir parçasıyım. hayat, nejat işler'in öleceği haberini okumaktan biraz daha kötü olsa gerek. 30 sene sonra dünyada oksijen bitecek, kimse farkında değil. ağaçlar kesiliyor, üzülmeyin. candan kıymetli olmasa gerek. mala geleceğine ağaca gelsin. serbest çağrışım bittiyse, yazıya geçelim.
keman sesiyle oksijen sesi birleşirse eğer, güzel bir orkestra olur. oksijen bile ses çıkartır kimsenin duymadığı. oksijen de yanar, ağaçlar gibi. bir oksijen olsaydım, oksijen olmaktan nefret ederdim. insan olmaktan nefret ettiğim gibi. 
oksijenin de hikayesi olduğunu söylerler. güneş doğar, yeşillikleri yaratır. esrarengiz bir şekilde oksijeni yavrular yeşillikler. bir insanla tanışır oksijen. aşık olur. tüm varlığını insana bağışlar. hayat verir. kıymet bilmez ya insanoğlu, oksijenin aşkı fazla gelir. dışarı atmak, kendinden uzaklaştırmak ister. o kadar değişir ki oksijen, kimse tanıyamaz olur. adına "karbondioksit" derler.
böyledir oksijenle karbondioksitin hikayesi.
ne yazmak istiyorsun bugün? güzel soru. kafamı eseni yazmak istiyorum. kafamdan ne esiyor? ne bileyim. her gün öğretmeninden "oğlum, dersi dinle! kafan nerede?" azarı yemiş öğrenciyim ben. kafam, şimdilik hiç var olmayan bir yerde.
"biraz iç dünyandan bahset." dedi güzel kadın. içkimi yudumladım. ayağa kalktım. uzaklaştım. aynı geceydi sanırım. önümde birine araba çarptı. uzaklarda, hiç görmediğim biri aşırı dozda uyuşturucudan öldü. dünyanın öbür ucunda bir insanın kafasına meteor yağdı. bir bebek, daha doğamadı bile. bense yürüdüm. eve gidene kadar yol bitmedi. yürüdüm sadece. sonra uyudum. sonra uyandım. 
bir gece, "biraz iç dünyandan bahset." dedi güzel kadın. içkimi yudumladım. "hayat..." diye başladım cümleye, 24 yerinden bıçakladılar kadını önümde. 
yine bir geceydi, "biraz iç dünyandan bahset." dedi biraz sonra hayatımı vereceğim kadın. iç dünyamdan bahsettim. 
sevgilim yok, olmasını istediğimi söyleyemem. ne burada, ne başka yerde, hiçbir yerde bir şeyim yok. ne mutlu, ne mutsuzum. ikisi de umrumda değil. sigara da zevk vermiyor zaten. birilerine değer vermediğinde, birilerinden değer görmediğinde duygular da anlamsızlaşıyor. insanların hayatında "var ya da yok, fark etmez" olduğunda yalnız olmasan bile yalnızlaşıyorsun. öyle alıştırıyor ki yalnızlık, kendini yalnızlaştırıyorsun sonra. başım ağrıyor bir de. kitap bile okuyamıyorum. yani, ne bileyim... bir çok şey eksik, ama tam olarak neyin eksik olduğunu bile bilmiyorum. 
kendimi ne buraya, ne başka yere ait hissediyorum. burada farklı, başka yerde farklı mutsuzluklarım var. elimdekilerin değerini bilmiyorum diye de bir şey yok. zaten, hiçbir şeye değer vermeyen bir insanın neyi olabilir ki?
kalkmıştı o da, gitmişti. bir kadın daha geldi sonra, aynı geceydi. "seninle sevişebilirim" dedi. mutsuzluklarımı da aldım. seviştik o gece. sabahında yine yalnızdım. yine bir geceydi sanırım, "berbattın" dedi aynı kadın. "biliyorum..." dedim, "zaten iyi olma gibi bir beklentim yoktu." 
"neyin var, biraz iç dünyandan bahset." dedi aynı kadın. "nasıl bu kadar umursamaz olabilirsin?" dedi. tanışıp tanışmadığımızı sordum. cevabını almış olmalıydı. 
bir gündüzdü. önce trafik kazası geçirdim. sonra aşırı dozda uyuşturucu aldım. etrafıma meteorlar yağdı. ölmedim. tanrının bir mesajı vardı: "acı çekmeni istiyorum."

Yorumlar

  1. Böyle bir şeyi başkası yazdığında heveslenir, başkası yaşattığında hüzünlenir, bizzat yaşayınca eylemsizleşirim. Okuyorum, anlıyorum da üstelik. Hoşuma da gitti. Ama neden bir gecede bu kadar empati sahibi oldum, canım buna sıkılıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. işte ben yorumda bahsedilen "eylemsizleşme" halindeyim. empatilik bir mevzu değil sanırım, herkeste var. sadece dile getirilmiyor.

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…

1 yıl.

buraya yazmayalı çok uzun zaman oldu. her gün yazdığım, yazmadan duramadığım, yazarken paketlerce sigara bitirdiğim günleri hatırlarım. insan hayatı biraz garip olsa gerek; insanı, yazmadan duramadığı günlerden yüzüne bile bakmadığı günlere getirebiliyor. insan hayatı garip gerçekten... size, bu garipliklerden bahsetmek isterim.

hiç, ömür boyu mutlu olmayacağınıza inandınız mı? "sınırsız seçenek hakkın olsaydı, şu an seni ne mutlu ederdi?" gibi bir soruyla karşılaşıp cevapsız kaldınız mı? hayatta bir adım daha ileri gidemeyeceğinize, gücünüzün kalmadığına, pes ettiğinize, her şeyden pes edeceğinize ve hiçbir şeyin sizi mutlu edemeyeceğine inandınız mı? ben inandım. körü körüne inanıp, körü körüne yaşadım bunları; kendimi mutsuz etmek için elimden geleni yaptım. hayatım boyunca çıktığım merdivende, bir sonraki adımı atmaya sıkıldığım için inmeye başlamıştım. güçsüz olduğumdan değil, sıkıldığımdan. yaşarken yaşamaktan sıkılır mı insan? ben sıkıldım, çoğunuz gibi.

eskiden olsay…