ankarayı özlemek.

aklımın ucundan geçmiyor değil. aklımın en ücra köşelerinde bulundurduğum bir kaç duyguyla hitap edesim var. böyle, hani olur ya; bir şeyleri özlediğini hissedersin ama, kavuştuğundaysa her şeyin hayal kırıklığına düşüneceğini bilirsin. özlediğine pişman olduğun anda çoktan iş işten geçmiştir. bir kere özlemişsindir işte. off, ne diyorum ben ya? kafam allak bullak.
"dünyanın öbür ucunda olsan bile gelip seni bulacağım." demişti bir kadın. dünyanın öbür ucunu yüzlerce kere turlamışımdır. belki olur da gelir ya diye, tekrar dönmüşümdür geriye. bir kere bulamadı o kadın beni. hala bekliyorum, belki bulur diye.
buraya gelip alışılagelmiş yalnızlık cümlelerini kurmaktan bıktım. bir de ankara'ya gider, ankara'da kurarım. yalnızlık denen uçuruma bir kere düştüğü zaman insan, milyonlarca ağaç diksen yukarı tırmanamıyor. bir kadından kastım, yüzlerce arkadaştı; anlamazsınız diye söyleyeyim. yüzlerce arkadaş dönüşüp binlerce yalnızlık oldu. şimdi hayalini kurdum da ankara'nın... kilometreleri yakınlaştırsam, onbinlere dönüşürler.
en derinden üzüntülerimle paylaşıyorum üzüntünüzü. en içten anlıyorum yalnızlığınızı, hiç merak etmeyin. geçen senelerdeydi yanlış hatırlamıyorsam, bir istisnaya sebep olsun diye her zamanki gibi; hayal kurdum. bir kadın vardı, "ankara'ya gel, söz görüşelim." derdi. yüzlerce defa ankara'ya gittim, bahsetmesi bile üzüntü veriyor.
olur böyle şeyler, yazılır. bir yazarın sakladığı en tehlikeli silahtır yalnızlığı. odunluzıkkım olmaktan da bıktım. eski ben olmak da bıktırıcıydı. yeni bir benlik yaratsam yalnızlığa alışık, yalnızlığı seven... güzel olur aslında. ankaralı hayallerini evin önündeki parkta yürümekten başka bir şey süslemez olur; ama, her şey değişir yine.

ne kadar değişirsen değiş, yalnızlığa alışırsan alış. hayallerinde yürüdüğün parkı yıkar; yerine apartmanlar dikerler.
yanlış hatırlamıyorsam yine, bir kadın vardı.
yok oldu. kim bilir, nerdedir?
yine yanlış hatırlamıyorsam, kadının sevdiği bir adam vardı.
bilen bilir... kaybettim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara