Ana içeriğe atla

ankara günlüğü, bu son ayşegül.

"yazıya hangi şarkıyı dinleyerek başlasam" diye düşünmekten oluyor hep bunlar. "az iç şu zıkkımı" diyor çocuk, kulaklarımda yankılanıyor sesi. "hangisini, müziği mi? sigaraya mı? güzel olan ne varsa zıkkım diyorlar." diyesim geliyor... geliyor gelmesine de, sessizlik diyorum. çaresizliği ne güzel ifade ediyor.

en güzel keman sesi, notası olmadan çalınanda gizli olmalı. kemanlar notalarla değil, insana en dokunan duygusal tarafıyla çalınmalı. en azından ben buna inanıyorum. bugüne kadar ne kadar büyük acım varsa, hepsini kemanlara borçluyum. "son şarkıyı çal kemancı, gelmeyecek o yalancı. ne bileyim işte... dertli dertli çal kemancı."
bugün de olmadı ayşegül. hiçbir zaman bitmeyecek bazı umutlar vardır, yeşilliğini daima korurlar. ne kadar zaman geçerse geçsin; "abi, bu sefer olabilir. bu sefer her şey düzgün olabilir." denilen bazı umutlar vardır. zaman geçer, bu sefer olmaz. bu sefer, her şey daha kötü olur. bazı umutlara hayatını adarsın, seni hayatta tutan bazı umutlar vardır. bazı umutlar asla gerçek olmaz, sadece vardır.

gri'zekalı sokakları vardır ankara'nın. hiç güneş görmeyen sokakları, hiç dil bilmeyen insanları ve hiç ile başlayan yüzlerce karamsarlığı. ankara insanlarının hiç bitmeyen dertleri ve her zaman söylenen yalanları vardır. buralarda yine yalnız kaldık, buralar tekrar tekrar "tekrar görüşürüz" yalanlarıyla doldu. tekrar nefret ettiğim ankaram, canın sağolsun.

hiç tamamlayamadığım yazılarım var benim, son cümesi "bazen" ile başlayıp, "bazen" ile biten. bir yazarın da dediği gibi; aşk belki de, bir "neyse" ile başlayıp diğer "neyse siktir et." lafı arasında geçen süreye denir. neyse, neyse siktir et ayşegül.

bazense kolayca bitirdiğim yazılarım, serilerim var benim. bir ankara günlüğü biter, bir yolculuk başlar. bir bursa biter, diğer yolculuk başlar. tekrar tekrar açılır günlükler ve tekrar tekrar "bu sefer, temiz ve güzel bir sayfa" temennisi yapılır. ben günlüklerimi sadece acı çektiğim zamanlarda yazarım. bu yüzden her temiz ve güzel bir sayfamda; geçmişimden acı ve kan kokusu var.

elveda.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…