ankara günlüğü, bu son ayşegül.

"yazıya hangi şarkıyı dinleyerek başlasam" diye düşünmekten oluyor hep bunlar. "az iç şu zıkkımı" diyor çocuk, kulaklarımda yankılanıyor sesi. "hangisini, müziği mi? sigaraya mı? güzel olan ne varsa zıkkım diyorlar." diyesim geliyor... geliyor gelmesine de, sessizlik diyorum. çaresizliği ne güzel ifade ediyor.

en güzel keman sesi, notası olmadan çalınanda gizli olmalı. kemanlar notalarla değil, insana en dokunan duygusal tarafıyla çalınmalı. en azından ben buna inanıyorum. bugüne kadar ne kadar büyük acım varsa, hepsini kemanlara borçluyum. "son şarkıyı çal kemancı, gelmeyecek o yalancı. ne bileyim işte... dertli dertli çal kemancı."
bugün de olmadı ayşegül. hiçbir zaman bitmeyecek bazı umutlar vardır, yeşilliğini daima korurlar. ne kadar zaman geçerse geçsin; "abi, bu sefer olabilir. bu sefer her şey düzgün olabilir." denilen bazı umutlar vardır. zaman geçer, bu sefer olmaz. bu sefer, her şey daha kötü olur. bazı umutlara hayatını adarsın, seni hayatta tutan bazı umutlar vardır. bazı umutlar asla gerçek olmaz, sadece vardır.

gri'zekalı sokakları vardır ankara'nın. hiç güneş görmeyen sokakları, hiç dil bilmeyen insanları ve hiç ile başlayan yüzlerce karamsarlığı. ankara insanlarının hiç bitmeyen dertleri ve her zaman söylenen yalanları vardır. buralarda yine yalnız kaldık, buralar tekrar tekrar "tekrar görüşürüz" yalanlarıyla doldu. tekrar nefret ettiğim ankaram, canın sağolsun.

hiç tamamlayamadığım yazılarım var benim, son cümesi "bazen" ile başlayıp, "bazen" ile biten. bir yazarın da dediği gibi; aşk belki de, bir "neyse" ile başlayıp diğer "neyse siktir et." lafı arasında geçen süreye denir. neyse, neyse siktir et ayşegül.

bazense kolayca bitirdiğim yazılarım, serilerim var benim. bir ankara günlüğü biter, bir yolculuk başlar. bir bursa biter, diğer yolculuk başlar. tekrar tekrar açılır günlükler ve tekrar tekrar "bu sefer, temiz ve güzel bir sayfa" temennisi yapılır. ben günlüklerimi sadece acı çektiğim zamanlarda yazarım. bu yüzden her temiz ve güzel bir sayfamda; geçmişimden acı ve kan kokusu var.

elveda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara