Ana içeriğe atla

ceren, baş harfi büyük.

en son tanrıyı ne zaman aradığımı düşünüyordum, uzun zamandır konuşmamıştık. bazen bir şeyleri düşünmek yetmez, arar konuşursun. bir gün sincan yokuşundan merkeze doğru yürüyordum, bir kadın vardı, buzda kaymış ve ayağı burkulmuştu. ağlıyordu. yanından geçmiştim bakmadan. hayatımdaki en büyük pişmanlığı eve gittiğimde yaşadım. bazen olur böyle şeyler; tanrı yanına kadar gelir ve sen koşarak uzaklaşırsın.
aradığım kişiye şu an ulaşılıyordu, kimi aradığıma dair en ufak bir fikir beslemiyordum. "alo" demedi bir ses, zaten alo kelimesinden de nefret ederim. ben "ceren" dedi, baş harfi büyük. ben "mustafa" dedim, kısaca odun derler. "güzel" dedi o da, "benim de yıllar önce bir sevgilim vardı, kısaca odun derdim."
kimi zaman neyi, neden anlattığım bilinmez. bir lafa bir zamanlar ile başlıyorsam eğer, bir zamanlar illa ki olmamıştır öyle bir şey. gerçeklik ile hayal dünyası arasındaki farkı düşündüğünde hangisinin gerçek olduğunu anlamak zaman alır. bazen tanrı tebdil-i kıyafet gezer, bugün yanıma oturdu mesela. mozaik pastanın ne olduğunu biliyor musunuz? tatlı bir şey.

ceren, baş harfi büyük olan. tanrıların da dertli olabileceğinden bahsetmiyordu ama bahsetmesini isterdim. daha çok kendi dertlerine odaklıydı o. hepimiz kaybediyorsak eğer arkasında bir yerde saklanan kazananları olmalı bu dünyanın. bu bilgisayarlar, telefonlar, uzay araçları... bir de şerefine yazılmış intihar mektupları var, konuyla biraz alakasız.
yazmaktan vazgeçtim. hayat kısa, kuşlar toz bulutlarıyla kaplı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…