Ana içeriğe atla

bir şeylerden korkuyorsan eğer...

bir şeylerden korkuyorsan eğer, başına geleceğini biliyorsundur. bilmiyorum, hangi kelimemde kendini arıyor ve hangisinde buluyorsun? çikolatalarla kendimi mutlu edemiyor ve bir türlü anlayamıyorum: biraz yaklaşıp sarılmamı istiyor musun? yoksa uzaklaşmam mı gerekiyor?

işin hikaye kısmına girmek bile istemiyorum. korkuyla kaybettiğim her şeyin bedelini yavaşça ödüyorum. ilk sevgilim, ilk aldattığım kadını hatırlıyorum şimdi saçma bir şekilde. üzerime yağdırdığı lanet yıllardır devam ediyor. bir kere olsun gerçekten istediğim bir şeye sahibim ve bunu anlatamıyorum insanlara. ama gerçekten, birinin bana sarılmasına ihtiyacım var.
duygu yüklü paranoyalarımla savaşmaktan bıktım. saniyeler sonra öleceğimi düşündüm. saniyeler geçtikçe ölmediğimi; aslında her şeyin planlanmış bir gerçek olduğunu anladım.

bir filozof olsaydım eğer bardan bara dolaşır, insanlara hayatın ne kadar zor olduğunu anlatırdım. bir blogger olup insanlara doya doya gülen bir suratın altında neler saklı olduğunu anlattım onun yerine.
gülen suratıma bakıp beni ne kadar yanlış tanıyabileceğini çok iyi anlıyorum. duygularımı göstermiyor olmam sorun değil; bana duygularımı anlayamıyor olman koyuyor. bir fincan türk kahvesine sığdırılmış umutlarımla gitmek istiyorum buradan kısa süreliğine; her yolun sonunu sana çevirebileceğim gerçeğiyle karşılaşıyor ve içime gömüyorum yine geri kalan her şey gibi.

insan bazen hayret ediyor. insan bazen gerçekten gitmek istiyor ama gittiği zaman karşılaşacağı şeylerden korkuyor. insanlar bazen çok garipleşiyor bunu kendimden biliyorum. insanlara öğüt verirken "korkmayın!" diyor ama onlardan sadece gerçekten korktuğumu anlamalarını istiyorum.

burada saatlerce anlatmak istiyor ama garip bir şekilde susmayı tercih ediyorum. aynı; ölmeyi isteyip de yaşamayı seçmem, öpmeyi isteyip de vazgeçmem gibi.

bazen bir şeylerden korktuğun için bir adım daha ileriye gidemiyorsun.
ve söylediğim gibi...
bir şeylerden korkuyorsun çünkü, başına geleceğini biliyorsun.
ve bazen kaybetmekten de korkuyorsun.
çünkü yavaş yavaş kaybediyorsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…