Ana içeriğe atla

biz adam akıllı kimseyi sevemeyecek miyiz?

"biz adam akıllı kimseyi sevemeyecek miyiz be aslanım?" dedim. suratıma uzun uzun baktı, "belki de adam akıllı olmayan, sevemeyen bizizdir be oğlum." diye cevap verdi. "be"den sonra gelen sahiplik kelimelerinin anlamı büyüktü çocukluğumuz için. iki ev arkadaşı, birbirimize sahiptik en azından. dünyadaki en büyük çılgınlıkları yapabilir, çılgın hayatlar yaşayabilirdik. sadece evde oturmayı tercih ediyor, her şeyi boşvermeye çalışıyorduk.

"belki de..." dedim uzun uzun düşündükten sonra. eskide kullandığım "bazen"lerin yerini belkiler almaya başlamıştı. hiç "iyi ki" ile başlayan cümleler kuramamıştım zaten.

belki de gerçekten her şeyin suçlusu bizdik. öncelikle paranoyaktık. küçük olayları büyütmekte, takmıyormuş gibi gözüküp takmakta, dertlerimizi kimseye anlatamamakta üstümüze yoktu. ikimiz de yazmaya çalışıyordu üstelik; yazar olmak istiyorduk.

yazarların, kimsenin bilmediği ortak özellikleri vardır. her şeyi kafamızda planlıyor, senaryoları yazıyor, uygun roller buluyor ama bir türlü kendimizi bir yere koyamıyorduk. her şeyi kötüye yoruyorduk ki bu en kötüsüydü. en iyi, en güzel olayda bile bir kötülük vardı bizim için.

bilmiyorum be aslanım. belki de herkes adam akıllı seviyordu da; biz bu işi yapıyorduk.
kimse bilmiyordu.
belki de kimse bilmeyecekti.

ben bu işi geçenlerde "sana bugüne kadar sarılıp 'seni seviyorum olm lan! gel buraya!' diyen kimse olmadı mı olm?" diyen arkadaşım sayesinde çözmüştüm. gerçekten de, filmlerde gördüğüm gibi, insanların anlattığı gibi şeyler yapmamıştı kimse bana. kimse 'seni seviyorum olm lan! gel buraya!' da dememişti.

belki de gerçekten, biz sevemiyoruzdur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…