Ana içeriğe atla

huzursuzduk.

evde bile gram huzurumun olmaması tanrının armağanı. saygılarımı sunuyorum tanrım; çok güzelmiş imtihanın. öyle bir sınav ki, hiçbir işe yaramıyor terk etmek diyarı. martı sesleriyle dolmuş istanbul'u fetheden ilk sultanım; neden yaptın?

methiyeler dökülmüş yalnızlıkla bir derdim var; ne kadar söz versemde kendime anlatamam. beni sevmeyen her insanla sorunluyum. zira binbir gece masallarından masal olsam; bin ikinci geceyi nasip görürler bana. sen ey kahraman, ey sultan, ey tanrı! biraz düşün; işlenmemiş günahlarımla hesaplaşamam.

kapıların ardından kırmızılık kokan cehennem ateş renginde. bana sorsalar kırmızıya tutku derdim, aşk derdim, nefret derdim ama cezayla bir tutamazdım. zaten benim yerimde olsaydı tanrı, kullarını sınamazdı hiçbir şeyle. bu yüzden ki parçalanıp bir köşede eriyor sahipliğimdeki duygular.

sokakta yürüyen her sevgiliyle bir sorunum var, ayrılsınlar. bu devrin en büyük bulaşıcı hastalığıyken aşk, varlığına katlanamam. fütursuzca sevişen insanlar, kaybolanlar, uyuşturucu bataklığında yok olanlar, jaz konserinde çalmayan gitar sesleri... bugün de bir sineğin kanatlarını kopardım, yine de yanımdan gitmedi. kanadı olmayan sinekler uçamaz; insanların aşık olamayacağı gibi.

gelecek çok uzakta değil, belki saatleri var belki yılları. susmaya bir alışsam geri gelir belki yıllarım. yağmurda ıslanmayan orospu kadınlar, elbiseli çıplaklar. henüz güneşi görmemiş bir bacak tanıyorum, erkeğini beklerken açılmak için etrafını kolluyorlar. bacağın yokken yürümek zordur örneğin.

siktir et, yanlış yerden verdim örneği.

yıllar sürdü, ben bir türlü beni anlayan görmedim.
yıllardır tepemde "seni anlıyoruz, gizemli ayağına yatıyorsun." sesleri.
yine de yıllarca, yıllarca hiç bir insandan ümidimi kesmedim.
çığlıklar içinde bir ses teli...
bugün de bir şehri dört bir yanından terk etmek istedi.
bugün de ölümün çirkin kokusunu bekledim.
gelmedi.
gitmedim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…