öpüyorum yalnızlığın dudaklarından.

öpüyorum dudaklarından, kıskansın tanrı. kime sorsam sokaklarımı, herkes beni tanır. yalnızlığın ahını aldım yıllarca. bir hayat yalnız da yaşanır kaybetmeye değer görmüyorsan eğer kimseyi. kaybetmeye değer görmüyorsa eğer kimse seni, eşit sayılırız. uzaklaşma fazla. senin bana ihtiyacın, benim sana ihtiyacım var.

farklı yaratılmış olabilir her insanın parmak izleri. oturdum köşemde, yedi milyar insanı izledim. ne kadar farklı olsa da insanların derdi, sonuçta aynı yerdeyiz. aç televizyonu vızıltı yapsın. kulak salyangozunu kapatan bir kulaklık da olur. kitap oku, hayallerini güçlendirsin. yalnızlığa bırak kendini, tamamiyle sana ait olduğunda güzel olacak, seveceksin.

yazılar yaz, belki birileri okur. anlaşılmaya olan ihtiyacın azdırırken düşüncelerini, kaybolmanın zevkine bırak kendini. herkesin yeteneği değil düşüncelerde kaybolmak. sadece ahmakların işidir yeteneklerinden uzaklaşmaya çalışmak. var ol! uzun zamandır yüzüne hasret kalan aynaya bir bak; kim olduğunu düşün. umut verici bir tarafı var kim olduğunu keşfetmenin.

kimi istiyorsan o ol. yalanları sadece yalnızlar söylemez. sokağa adım atan her insanın ikinci bir karakteri vardır. kendini yargılama, insanların gülmek için sebeplere ihtiyacı var. sebeplerinse yalanlara. ne kadar uzak olsa da yalanla aran, yakınlaşmak zorundasın. çevrene bir daha bak; çevresine mutluluk sinyalleri dağıtan sevgililer aslen mutlu değil. dört duvar arasına girdiklerinde alınıyor ellerinden oyuncakları.

kullan at prezervatif gibi hissediyorsun kendini. hissettiriyorsun da. en son hiç sebepten "naber" diye sormadan birine; birinin sana "naber" demesini bekliyorsun. insanların derdi de bu zaten; sadece beklemek. birine "naber" demek zor değil cevap alamasanda. insanlık namına; dur, bir dakika. insanlığı kurtarmak istiyorsan yanlış yoldasın. insanlar senin için bir oyuncakken; onlar için bir oyuncaktan fazlası olamazsın.

güzel demişti şair, ne dediğini hatırlamıyorum. ne kadar kendinle barışık olursan ol, sert gelir ölümün kolları. bugün de hiçbir şeyin yola girmeyeceğini düşün, yola girmediğini gör. dün de zaten girmeyecekti, girmemişti. yaşamana engel olmadı ama girdiğin her sokağın canavara benzemesi. belki yolların tükenmiştir, belki yolun kalmamıştır; bilemeyiz. yine de hiçbirisi yaşamana engel değil.

bir yazı da bitti. varlığım ya da yokluğum hiçbir anlam ifade etmiyor biliyorum. varlığın ya da yokluğun hiçbir anlam ifade etmiyor.

öpüyorum yalnızlığın dudaklarından.
koştuğumuz yollar farklı kulvarda.
içtiğimiz sigara aynı...
belki biraz eksik, biraz fazlası.
aynı hayatın sancısıyız.
biraz eksik, biraz fazla.
öp bugün yalnızlığı dudaklarından.
sen de ben gibisin, ben de sen gibi.
belki biraz eksiği, belki biraz sensizi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara