Ana içeriğe atla

bir yalan uydurdum en güzelinden.

artık bir yalan uydurdum. biri sorarsa "neden hep kendinden bahsediyorsun?" diye, "ben sevişmediğim insanların arkasından ağlamam." diyeceğim. aydınlığı bile karanlık görmek için köpek olmak isterdim. siyahla beyazın birleşiminden mükemmellikler ortaya çıkar. hayatının siyah beyaz olduğunu ifade eden insanlar neden rengarenk fotoğraflar çekilirler anlamam. bazen canım sıkılır, içi siyahlık kaplı kısa filmler çekerim hayallerimden. sonra kırılır köşeye bırakırım, belki ihtiyacı olan birisi gelir ve alır diye.

gün geçtikçe insanlarla konuşmaya başlıyorum. gün geçmiyor ki bir insan daha fazladan saçmalamış kelimelerime laf sokmasın. güzel bir sohbetin sonu hep nefretle biter benim dünyamda. bu yüzden hep tek gecelik sohbetlerden hoşlanırım. ikinci gecesinde hayatımın, kendim hariç kimseyi tanımam. bencillik değil bu yaptığım, bir tür kendimi koruma politikası. ya insanlar benden nefret edecek; ya ben onlardan. insanlardan nefret etmeye katlanabilirim ama insanların benden nefret etmesine, asla.

susmak istediğim dakikalardayım yeniden. bu yüzden yazıyorum. biriyle her konuştuğumda sıçıp batıracakmışım gibi geliyor. biriyle konuşurken bir yerlerden pot kıracakmışım da, benden nefret edeceklermiş gibi hissediyorum. ve biriyle her konuştuğumda sıçıp batırıyorum. insanların "kendin ol, başkası gibi davranmana gerek yok." demelerini hatırlıyorum böyle olduğunda. hangi kendim, hangi ben? bilmiyorum kime karşı hangi karakterimi kullanacağımı. 

yazdığınız her şeye alınıyorum. buna "ben merkezci bir dünya" gözüyle bakmanızı istemiyorum. zira dünyadaki her şeyin suçunu üzerine alınmak, herkesin yapabileceği bir şey değil. dünyadaki her ölümden sorumlu olduğunuzu düşünün bir kaç dakikalığına. biri öldü, biri daha, biri daha... yetişemeyeceğim bir hızda artan ölüm sayısı ve sorumlusu benim. bu, herkesin kaldırabileceği bir yük değil.

çok güzel bir yalan uydurdum. inanıp inanmamak sana kalmış. ben çok güzel inandırdım kendimi.
bir gün sorarsanız neden sadece kendin diye...
o kadar çok ağlayasım var ki, gerisini siz tamamlarsınız.
ve bu kadar çok ağlıyorsam kendimle ilgili, elbet bir bildiğim vardır.
kalp yarası ya da başka bir şey değil.
sağlığım yerinde, ben psikolojisi bozuk bir hastayım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…