Ana içeriğe atla

coffee house ve otobüs durakları.

kesinlikle doğru. bir gün oturdum. "coffee house" diye, daha önce adını çok fazla duyduğum, hatta binlerce kez gittiğim ve canım her sıkıldığında gideceğim kafeye oturdum. bazen canım sıkılır, intihar ederim. bazen canım sıkılır mesela, aşık olurum. bugün canım sıkıldı, coffee house'a gittim. son zamanlarda canım o kadar çok sıkılıyor ki bolca çay içiyorum. canım sıkılmadığı sürelerde de düşünürüm.

güzel tasarımlı mekanlar her zaman hoşuma gitmiştir. her güzel tasarım da bana farklı şeyleri anlatmıştır. tuvaletin önünde duran otobüs durağı bana alışveriş merkezlerini hatırlattı mesela. bir defasında, hiç tanımadığım bir kadın için tuvaletin önünde beklemiştim, oturacak yer yoktu. beklediğim kadın içeriden hiç çıkmadı, belki çıkar diye saatlerce bekledim yine de. bir kadının hiç olmadığının farkındaydım ama beni ilgilendiren tarafı o değildi. belki de kadınlar tuvaletinde intihar etmiştir. intihar etmişse bile, bir karmaşa yaratıp içeriye girmeli ve kulaklarına "saçmalama ulan mal, kadınlar tuvaletinde intihar mı edilir? seni bekleyen adam gururunu ayaklar altına alıp içeri nasıl girsin? öl, pislik seni." demeliydim. bu yüzden tuvaletin önüne koydukları otobüs durağı çok güzel olmuş. yani doğru açıdan bakarsan her insan binilmeyi bekleyen otobüsler gibidir. nereden bilebilirsin ki önünden, bir gün "işte ben bu insana ömür boyu binmek istiyorum. hayatında yük olmak ama yine de onunla olmak istiyorum." diyebileceğin bir insan geçmeyeceğini?

"bakma bana" dedim karşımda oturan kadına. "yanlış anlayacaklar." otobüs durağından uzaklara koyulmuş bir otobüsün içerisindeydik. masanın üzerinde, sonradan koyulmuş bir gaz lambası vardı. gaz lambaları çok değişmiş, içerisine mumlar koymuşlar artık. üzerine yeterince düşündüğünüzde bir gaz lambası olduğunu hayal edebiliyorsunuz yine de.

karşımda oturan kadın, bana bakmıyordu artık. başka bir kadın, kırmızı t-shirt'lü, içeriye girmişti. nedenini bilmiyorum, dışarıdaki tüm insanlar ona "garson!" diye bağırıyordu. ismi "garson" olabilirdi ama bir anne neden kızına "kızım, senin adın garson olsun." desin ki? ben bir kızım olsaydı adını begüm koyardım mesela. ya da gizem. ya da bilmiyorum, benim kızım isimsiz olsun ki kalbini yaktığı erkekler asla ismini nefretle hatırlayamasın.

isminin "garson" olduğunu düşündüğüm kadın, elinde çay bardağını tutarak "başka bir isteğiniz var mı efendim?" dedi. efendim mi? "ne efendimi lanet kadın. yaşın nereden baksan 20, ben 22 yaşımdayım. bana odun de, daha samimi." diye bağırasım geldi. bu yüzden "efendim mi? ne efendimi? nereden baksan oradan yaşıtız. bana odun de, daha samimi" dedim. sanırım karşıma otursa ve kendime neden odun dedirtmemem gerektiğini anlatsa saatlerce dinleyebilirdim. günlerce de olabilir. belki de gülümsemesi "odun diye isim mi olur? gerizekalı!" diyordur. bilmiyorum. eğer ki dışa vurup bunu deseydi "senin adın garson oluyor da bana odun diyemiyorlar mı?" derdim. onda şaşmak sessizliğe ve gülümsemeye yol açıyordu sanırım. "ama bize böyle öğrettiler." dedi. lanet olası eğitmenler, hep yanlış şeyleri öğretiyorlar. ben ismi "garson" olan birinin bana hep "odun" demesini isterdim çünkü.

sana "garson" diye hitap edenlere "efendim" demek, kendine yaptığın bir hakaret sayılmaz mı? sayılır. ben de bu tepkimi dile getirmek için tekrardan "bana odun de, arkadaşlarım kısaca odun derler." dedim. "tamam o zaman, tanıştığıma memnun oldum." dedi. çıkarken kapıyı kapatmasını rica edecektim fakat otobüslerin kapıları otomatiktir. o çıktığında "ne ukala çocuk?" diye çarpacak bir kapısı yoktu en azından, yine iyiydim. "pardon, sana garson mu diyeceğiz?" diye bağırdım arkasından. "ister garson de, ister ismimi. sen bilirsin." dedi. benim kızım olsaydı ismini kesin begüm koyardım, bu yüzden begüm demeye karar verdim.

sonra çay içtim.
otobüsleri güzeldi.
coffee house'da güzeldi.
ama ne bileyim... şimdi içimde kocaman bir boşluk var. bir kafede her insana nasıl aynı isim koymuş olunabilir ki? herkese garson diyorlar. bazen ismini begüm koyduğuma bağırırken, diğer garson isimlilerin bakmasından korktuğum oluyor. gereksiz korkuları seviyorum, güzel gerilim yaratılıyor.

ne bileyim. ama emin olmanızı istediğim bir şey var. tuvaletlerin önüne mutlaka otobüs durakları koyun. bazı insanların oralara oturmaya ve dinlenmeye, önünden geçen herkese otobüs muamelesi yapmaya ihtiyacı var. birinin bana otobüs muamelesi yapması ve tüm hayatını üzerime yüklemesi hoşuma giderdi. dünyanın türlü türlü huyu, dertli dertli insanı var. kaldırabileceğim binlerce yük var henüz keşfedemediğim. coffee house ve garsonluk, henüz keşfedebildiklerimden birisi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…