Ana içeriğe atla

karanlık bir yerdeyim.

uyandım.

karanlık bir yerdeyim. etrafımda mor ışıklar. kırmızı oldu. yeşil... beyaz. nerede olduğumu bilmiyorum. ses çok yüksek. başım ağrıyor. kanatları kırılmak üzere ameliyat masasına yatırılmış bir melek gibi acı çekiyorum. keskin bir koku var havada. eski sevgilinin sıkılmış parfümü, bir aydır takım elbisesinden ayrılmamış memurun teri gibi. dört duvar arasındayım.

uyudum.

karanlık bir yerdeyim. ayağa kalktım. dışarıyı gösteren tabelaya çarptı zar zor gören gözüm. takip ettim. silahlı adamlar gördüm. masalarında çıplak kadınlar. dışarı çıktım. kirli oksijen, fazla karbondioksit. koştum. durmadan koştum.

uyandım.

karanlık bir yerdeyim. hala mor ışıklar. kırmızı, yeşil, beyaz. bir şey değişmemiş. ayağa kalktım. dışarıyı gösteren tabela, çıplak kadınlar ve silahlar. kirli oksijen, karbondioksit.

koştum. durmadan koştum.

bir ben oldum. bir başkası. bir baktım, hiç tanımadığım bir sokak adamıyım; ellerinde şarabıyla yeni bir şarap almak için dilenen. bir baktım, roma'yı yakıyorum. bir baktım, başbakana suikast düzenliyorum. bir baktım, nerdeyim? bir baktım, mutlu hikayeler. bir kapattım gözlerimi, bir daha açmak gelmedi içimden.

darmadağın oldum. şimdi anlatsam inanmazsın. şimdi koşsam önümden çekilirsin düşmem için. insanlığa bir tepki olarak doğdum. tanrı benimle konuştu. "insanlığa bir tepki olarak doğdun." sonra insanlığımı buldum. tanrıyla ben konuştum. "insanlığa bir tepki olarak doğurdun. seni affediyorum."

ve insanlığım yok oldu.
tanrı benimle konuşmadı.
ben de onunla konuşmadım.

tanrı bir kadın oldu. bir kadınla birlikte oldum ama tanrıyla hiç alakası yoktu.

gözlerimi açtım. keskin bir koku.

farklı renkler. farklı bir ortam. önümde çıplak kadınlar, belimde silah. delinin biri geçti önümüzden, koşarak çıktı. arkadaşlarıma baktım, beraber gülümsedik. gözlerimi kırptım. çıplak kadının memelerini okşadım. gözümü kapattım.

gözlerimi açtım.

bir el, canımı acıtıyor. sert sıktığından olmalı. bel altıma, sanki bir şeyler eksik gibi. saçım da uzun. bacak aramda bir parmak hissettim. acısı ve zevki, tatlı bir şey. gözlerimi kapattım.

karanlık bir yerdeyim. her şey, sil baştan.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…