Ana içeriğe atla

ölüme giden en kısa yol neydi şoför bey?

yorgunluğum, bir türlü bitmiyor. içinde alkol bulunan iki adet soğuk içeçek ile hayatı ne kadar idare edebileceğimi düşündüm. geçmişte anlatılan tüm hikayelerin sonu intihar ile bitti. hayatı boyunca her istediğini elde edebilen henry ford'un oğlu, son mektubunda şöyle dedi: "baba, hayal edip de ulaşamadığım hiçbir şey olmadı. ne varsa önceden hazırlamışsın, hiçbirinde benim emeğim yok. mutsuzluktan mahvoldum. gidiyorum." ben de oturdum, henry ford'un oğlunu hayal ettim. "acaba..." dedim, "intihar ederken gülüyor muydu?"

hayatı yaşayabilen insanların benden bir sır sakladığını düşündüm oturup. "milyonlarca insan hayatı yaşayabiliyor, yapacak bir şey bulabiliyorsa eğer sorun bendedir. onların bildiği, benim hala öğrenemediğim bir şey var." dedim kendimce. 48 saattir içinde bulunduğum odadan dışarı çıkmadım. dışarıda neler oluyor? insanlar nasıl dışarı çıkabiliyorlar, yapacak neleri var? içinde bulunduğum durum beni kahretti. facebook'ta yazılan her şeyi ezberlemiş gibiyim. twitter'da, insanların ne diyeceğini önceden tahmin ediyorum. hala bağırasım var, bir tarafım hala "bir şeyler eksik ulan amına koduğumun insanlığı!" diye bağırmak istiyor.

ben de yaşadım. ben de nefes alıyorum. benim de dışarıya çıkasım geldi arada sırada. oda arkadaşımın yanına gidip "burak..." dedim, "bir şeyler eksik." suratıma aval aval bakıp "evet." dedi, "biliyorum." sonra da sustuk. iki arkadaş arasındaki en mükemmel muhabbet, işte böyle geçti. tarihin tozlu raflarında kayboldu, yazılar hariç hiçbir yerde hatırlanmasın diye. sonra tekrar bilgisayarın başına geçtim. etrafıma aldığım iki adet soğuk içeceğimle; hayaller kurdum bir türlü tamamlayamadığım. binlerce hayalim var, sonu hep eksik.

dar sokaklarda satılan uyuşturuculara rastladım. uyuşturucuların tercih edilme sebebini hiçbir zaman anlamamışımdır; hayat zaten, herkesi uyuşturan bir hastalık. daha fazla uyuşma ihtiyacı neden? sonra oturdum ve soğuk içeceğime bakarken, kontrolümde olmayan cümleler çıktı ağzımdan... "sonuçta, alkol de uyuşturucu değil mi? daha fazla uyuşma ihtiyacı neden?"

rüyamda, korkunç bir kaza kurşununa kurban giderek ölen, tüm eski arkadaşlıklarımı gördüm. kaybetmek dediğimiz şey; yatağının üzerine koyduğun iphone'unu mutfakta aramaktan ibaret değil. telefonunu hiç korkmadan, gözü dönmüş bir halde paramparça etmiş birinden bahsediyorken; telefonunu bir yerde unutmuş birini aynı kefeye koymak biraz mantıksız. ben çok feci kaybedişler yaşadım; en iyisinin betimlemesi de neydi biliyor musun? o mutfakta aradığın iphone'u yatakta bulup, yere fırlatıp, üzerine basarak sonra da camdan aşağıya fırlatmak. ben en çok insanları kırdığım için kaybettim, ama bunun konumuzla hiç alakası yok.

vücudumun çaresizce titreyişlerine şahit oldum. büyük bir titreyişe karşı hiçbir şey yapamaz, kendini kontrol edemezsin. küçük bir ürpertiyle neye benzediğini şaşırırsın. öyle çok ürperdim ki son zamanlarda, neden ürperdiğimi bilmeyerek; vücudum titreşim yayan bir radyasyon dalgasına benzemeye başladı.

direksiyonu hafiften sola doğru kaydırırsak, karşıdan gelen başka bir direksiyonluya çarparak hayatımızı kaybedebilir miyiz sayın şoför? yoksa, hayata özürlü olarak doğmuş, annesi babası suçlu tüm engelli insanlar gibi; vücudumuzun belli başlı organlarını mı kaybederiz? sakat olmak, ölüyor olmaktan daha zor, biliyorum. fakat şu an yaşadığım hayatın, sakat olarak doğup bazı şeyleri yapamayan tüm insanlara benzemeyen hiçbir tarafı yok. aynı engellere sahibim. onların belirli uzuvları, benim de hissettiğim çoğu şey eksik.

neler oluyor şoför bey? neden hiç sendelemiyorsunuz?
ölümden korkmuyor olmak, sizi usta bir şoför yapmaz.
asıl usta şoför olmak, ölmek isteyen birini, doğru yola sokmaktan geçer.
benim, hangi yolun doğru olduğuna dair hiçbir fikrim yok.
ölüme giden en kısa yol; bursadan mı geçiyordu?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…

1 yıl.

buraya yazmayalı çok uzun zaman oldu. her gün yazdığım, yazmadan duramadığım, yazarken paketlerce sigara bitirdiğim günleri hatırlarım. insan hayatı biraz garip olsa gerek; insanı, yazmadan duramadığı günlerden yüzüne bile bakmadığı günlere getirebiliyor. insan hayatı garip gerçekten... size, bu garipliklerden bahsetmek isterim.

hiç, ömür boyu mutlu olmayacağınıza inandınız mı? "sınırsız seçenek hakkın olsaydı, şu an seni ne mutlu ederdi?" gibi bir soruyla karşılaşıp cevapsız kaldınız mı? hayatta bir adım daha ileri gidemeyeceğinize, gücünüzün kalmadığına, pes ettiğinize, her şeyden pes edeceğinize ve hiçbir şeyin sizi mutlu edemeyeceğine inandınız mı? ben inandım. körü körüne inanıp, körü körüne yaşadım bunları; kendimi mutsuz etmek için elimden geleni yaptım. hayatım boyunca çıktığım merdivende, bir sonraki adımı atmaya sıkıldığım için inmeye başlamıştım. güçsüz olduğumdan değil, sıkıldığımdan. yaşarken yaşamaktan sıkılır mı insan? ben sıkıldım, çoğunuz gibi.

eskiden olsay…