Ana içeriğe atla

sikimsonik yazılar serisi: hala ne dediğimi bilmiyorum.

boş sayfa aç. kapat. boş sayfa aç. kapat. boş sayfa aç. kapat. ne yazsam? boş sayfa aç. kapat. boş sayfa aç. ne yazsam? nelerden bahsetsem? değersiz insanların nesli. en ufak şeye, en çok üzülenlerin nesli. karanlığa kendine hapseden, ışığı açmayı unutanların nesli. boş sayfa aç. kapat. boş sayfa aç, yazmaya başla. belki aklıma gelir diye yazdığım onca hikayeyi, neden yazdığımı, nasıl yazdığımı bir türlü hatırlayamıyorum.

siz insanlar, her şeyin bokunu çıkartmakta ustasınız. bir kere olsa bile, adam akıllı sevemedeniz ya; lanet olsun o küçük, milyonlarca tür arasında kendilerini gelişmiş bir varlık olarak anlatan beyninize! düşünmeyin. sizi diğer varlıklardan ayırdığını düşündüğünüz o "düşünebilme" özelliği; sizi delirtmekten başka hiçbir işe yaramıyor. daha çok deliriyor, daha çok insana zarar veriyorsunuz. yazıklar olsun, hepinizin amına koyayım.

yarım kalan şarap gibiyim, tadım biraz ekşi. sabah erken uyandım, ne bok var bilmeden. son zamanlarda hep, erkenden uyanıyorum zaten. bir tarafım kendime yaptığım eziyetten kaçarken; diğer tarafım, eziyet etmekten zevk alıyormuş gibi.

neye dönüştüğümü bilmiyorum. her gün "tanrım, ben ne günah işledim?" diye düşünmekten sıkıldım ve oturup yaratılmış olmanın bile bir günah olduğuna karar verdim. "tanrının istenmeyen çocuklarıyız" cümlesi tamı tamına doğruydu belki de; tanrı, istemeden birileriyle birlikte oluyor ve bizleri yaratıyordu. tanrının gözünde kürtajın yeri yoktur; doğum için ortaya koyulmuş her mahsül, yaratılmak zorundadır. ve yaratılmış her mahsül, başlayan yeni bir kötü dönemin işaretidir. bunu bilen tanrının bile zevklerden uzak duramıyor olması; "var olmanın" en büyük günahı.

karanlıktan korkan cüceler tanıyorum, tam yedi tane. bir prensese sahip olmanın zevkini yaşıyorlardı en son konuştuğumuzda. bir prenses tanıyorum; tam yedi tane cüceye sahip. bir prensi beklediğini anlatan orospu, sahip olduğu yedi tane cücelerin sikini küçük olarak gördüğü için, cücelerinin değerini bilmiyordu. prenses ile yedi cücelerin hikayesini uydururken, diğer insanları düşünüyordum. milyonlarca insana sahip, milyarlarca yalnızlık ordusu tanıyorum. herkesin yalnızlığı, üst seviye korumalı kuleler yapmış kendilerini başkalarının yalnızlığından korumak için. ve kimse, başkalarının varlığının bile değerini bilmiyordu.

bir piyano tanıyorum bir türlü çalmak istemeyen. bir insan tanıyorum, yarım kalan şarap gibi, tadı biraz ekşi. bir kaç insan tanıyorum; yarım kalan şarabı bitirmek için can atan. bir kadın var tanıdığım, yarım kalan şaraba ne olduğu umrunda bile değil. tek derdi, şarabı yarım bırakmak.

bilmiyorum yine ne dediğimi.
belki içseydim, iyi gelirdi.
belki gitseydim, ruhu bile duymazdı.
belki giderim, ruhu, bu haberi almadan.
"iyi geceler" dilerim.
bir gece, iyi olabilecekse tabi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

iyi ki varsın.

sana ne yazacağımı bilmiyorum. aslında, sana ne yazacağımı çok iyi biliyorum da kelimelere dökemiyorum. bir yanıma kahvemi aldım, diğer yanıma da bırakmak için söz verdiğim sigaramı. yazmak bana zararlıdır belki, belki de zararsız. hiç bilmiyorum ama çok mutluyum; yanımda sen varsın. yanımda kal... bana en yararlı sen varsın, geriye kalan her şey zararlı. benim için baktığım her yerde sen varsın; gerisi anlamsız.

ellerim biraz soğuk, elimin en soğuk yerinden tutar mısın içim ısınsın. ya da bana biraz bakar mısın, cennete olan sevdam artsın. saçlarınla oynayabilir miyim, çocuklukta hevesimi alamadığım oyuncaklarım için. ellerinden ben tutabilir miyim ya da? soğuk bir yerin kaldıysa ısınsın diye.

sana çok şey yazdım. sana yazdığım her şeyi sildim, tekrar yazdım. kelimelerin duruşunu beğenmedim bazen. bazen, seni sevdiğimi tam anlatamadıkları için kızdım; tekrar sildim, tekrar yazdım. bir daha beğenmezsem eğer tekrar siler tekrar yazarım. sana değer. senin için, tek tek, ayrı ayrı tüm ke…

siz hiç başarısızlığı çantanızda taşıdınız mı?

henüz 23 yaşındayım. geçenlerde bir yazı okudum. bana "hayatı aceleye getirme" diyordu. yine uzun bir zaman önce geçenlerde birileri bana "steve jobs üniversiteyi bırakmış. sonra apple'ı kurmuş." diyordu. biraz daha önceye gidebilirim. google'ın küçük bir garajda kurulduğu gerçeğine kadar yani. insanların öğütlerinden bahsetmekse konu, hayatımın her köşesini anlatabilirim. memur olmamı isteyenlerden, değer verdiğim her şeyi hiçe saymamı bekleyenlerden girebilirim konuya. dolabımdan hiç çıkarmadığım, "bir gün başarılı bir insan olacaksın." dendikten sonra verilmiş kol düğmelerinden bile bahsedebilirim. hiçbir şeyi değiştirmez, biliyorum. hiçbir şeyin değişmesini istemiyorum zaten... sadece, anlatasım var.

iki üniversite gördüm ben. ikisini de bitirmedim. birini daha üçüncü ayımın başında bıraktım. diğeri 5 sene sürdü, bırakmak üzereyim. üniversiteyi bırakmak iyi bir şey değil, biliyorum; fakat üniversiteyi bitirmek de zannedildiği kadar iyi değil.…

5. ay: gidersen...

saat geç oldu, uyuyup uyanalım. saatini kur, bir sanatçının da dediği gibi "her sabahın, bir anlamı olmalı." her sabah, bir anlam oluşturmalı. ölüm var, ölüyoruz işte; hem de kaç defa olduğu hiç belli değil. ölüm var, ölüyorlar işte; kim olduğu çok mu önemli?

şimdi de kayıp giden zamana mı takacağım bilmiyorum. şimdi, neye takmam gerektiğini de bilmiyorum kafamı. ya gidersen? ya kalmazsan? içimden bir his diyor ki "bütün cümlelerin yarım kalır." içimden bir ses uyarıyor, "zaten sessizsin... giderse, ne anlamı kalır?"

derin bir uykudan uyanır gibi, komadan büyük bir isteksizlikle çıkar gibi... hiç dinmez gibi ve hiç bitmez gibi... akla gelen her kötü betimleme gibi korkular. neden, ne için... cevabı bulunmayan bir yerde. beynin derinlikleri, kalp atışının ulaşamadığı yerler gibi. hiçbir işe yaramayan apandisit gibi ve daha bir çok şey gibi... ne çok gibi oldu, kendimden çekindim.

bi değişiklik var anlıyor musun? neyin değiştiğinin farkında değilim üstelik…